Pierwsze wydarzenie w pełni odnosiło się do niezdobytego dotychczas zimą ośmiotysięcznika, K2. Wydarzenie odbyło się dzięki wspólnym działaniom Fundacji Górskiej ECHO, Portalu Górskiego i kompleksu Małe Dolomity w Hucisku.

Sobota upłynęła pod znakiem prelekcji skupionych na tematyce związanej z drugą co do wysokości górą świata. W niedzielę w ramach zakończenia sezonu wspinaczkowego w Rzędkowickich Skałach odbyły się pierwsze zawody memoriału im. Tadeusza Piotrowskiego.

Tadeusz Piotrowski w 1986 roku wraz Jerzym Kukuczką wytyczył nową drogę na K2. Wyprawa zakończyła się zdobyciem szczytu i niestety późniejszą tragedią. Dla utalentowanego polskiego wspinacza był to pierwszy zdobyty ośmiotysięcznik i zarazem ostatni. Tadeusz Piotrowski spadł w przepaść podczas zejścia z góry.

Wśród sobotnich prelegentów nie mogło zabraknąć takich osobistości jak Danuta Piotrowska (żona zmarłego tragicznie Tadeusza), Ryszard Pawłowski i Krzysztof Wielicki (zdobywcy K2 z roku 1996) oraz Jerzy Natkański i Piotr Tomala (uczestnicy ostatniej wyprawy unifikacyjnej na K2). Tematyka związana z olbrzymem z Karakorum zdominowała 4 godziny prelekcji, które odbywały się w specjalnie przygotowanym do tego celu namiocie. Tu szacunek należy się zarówno prelegentom, jak i gościom, którzy wzięli udział w wydarzeniu, gdyż warunki pogodowe tego dnia nie ułatwiały nikomu zadania. Na Jurze padało, wiało i nawet na krótki moment nie pojawiło się słońce. Nie przeszkodziło to jednak, by namiot wypełnił się słuchaczami, którzy stłoczyli się na niewielkiej przestrzeni, by posłuchać górskich opowieści.

Tak oto na dobry początek Ryszard Pawłowski zabrał nas w opowieść o swoim sukcesie z 1996 roku. Całość została podsumowana archiwalnym filmem sprzed 20 lat, kiedy to Polacy stanęli na szczycie legendarnej góry.

Danuta Piotrowska przedstawiła sylwetkę Tadeusza Piotrowskiego. Zrobiła to nie tylko w odniesieniu do K2, ale całej górskiej przygody utalentowanego wspinacza. Zebrani słuchacze mogli zobaczyć archiwalne, nie publikowane nigdy wcześniej zdjęcia z wypraw. Ważną i radosną informacją ze strony Pani Danuty oraz Stanisława Pisarka (wydawnictwo Stapis) była zapowiedź dotycząca kolejnej po „K2. In Memoriam Tadeusz Piotrowski” książki/albumu. Tym razem na pierwszym planie znajdzie się kolejna legendarna góra - Lhotse. Poznamy historię himalajskiej wyprawy Andrzeja Zawady z 1974 roku, na którą pojechał m.in. właśnie Tadeusz Piotrowski.

Następnie Jerzy Natkański i Piotr Tomala przedstawili kulisy wyprawy unifikacyjnej na K2, która odbyła się w tym roku. Z różnych względów szczytu nie udało się zdobyć. Nie przeszkodziło to jednak uczestnikom wyprawy w zebraniu sporej ilości ciekawego materiału foto i video.

Na zakończenie o historii podboju K2 opowiedział Krzysztof Wielicki. Wybitny polski himalaista w charakterystyczny dla siebie sposób zadbał o to, by od pierwszych minut zaciekawić słuchaczy. A że za każdym razem się to Panu Krzysztofowi udaje, świadczyła reakcja zadowolonej ze spotkania publiczności.

Na dzień następny zaplanowano otwarte zawody wspinaczkowe będące pierwszym w Polsce oficjalnym memoriałem Tadeusza Piotrowskiego. Zawody odbyły się przy już zdecydowanie lepszej pogodzie. Areną zmagań była Turnia Lechfora znajdująca się w Rzędkowickich Skałach. Zawodnicy mieli za zadanie zrobić trawers Turni Lechfora przy zastosowaniu techniki hakowej. Mistrzowski poziom w tej dyscyplinie prezentował właśnie Tadeusz Piotrowski, ku pamięci którego odbyły się zawody. Okazało się, że dla wszystkich zawodników było to pierwsze zetknięcie z techniką hakową. Podczas przejścia zawodnicy poruszali się w ławkach, przemieszczali wahadłem oraz zastosowali zjazd równoległy. Konkurencja odbywała się na czas, a dodatkowym utrudnieniem dla uczestników była niemożność używania butów wspinaczkowych. Czas odmierzany był od momentu dotknięcia skały przez pierwszego zawodnika z danego zespołu do stanięcia na ziemi całym zespołem.

Finalnie najszybszym zespołem okazali się Anna Dąbrowska i Marek Grissbach, którzy zajęli pierwsze miejsce. Miesce drugie zajęli Karol Strzyż wraz z Dominikiem Cysewskim, a na trzeciej pozycji uplasowali się Tomasz Kolarczyk i Tomasz Szymula.

Jeden z uczestników został dodatkowo wyróżniony za wyjątkową wolę walki i zaangażowanie. Był nim anonimowy wspinacz z Leszna ukrywający się pod pseudonimem „Biały Indianin”. Uroczystość wręczenia nagród obyła się już na terenie kompleksu Małe Dolomity. Nagrody wręczali wspólnie Danuta Piotrowska, Olga Nabrdalik, Ireneusz Gosztyła oraz prowadzący zawody Grzegorz Mróz (Szkoła Wspinania GoUp). Wśród nagród dla zwycięzców znalazły się kolejno: lina wspinaczkowa marki Cousin Trestec, komplet ekspresów Alpidex, książka „K2. In Memoriam Tadeusz Piotrowski” oraz czarno-białe zdjęcia z wypraw Tadeusza Piotrowskiego w najwyższe góry świata. Specjalnie na tę okazję przygotowała je sama Pani Danuta Piotrowska.

W Sklepie Górskim znajdującym się na terenie kompleksu przez czas trwania Memoriału można było zakupić asortyment wspinaczkowy i outdoorowy, ale przede wszystkim poznać najnowszą kolekcję prestiżowej skandynawskiej marki Bergans of Norway. Nie tak dawno twarzą marki został Ryszard Pawłowski.

Dziękujemy wszystkim za wspaniałe spotkania i udział w imprezie. Już za rok znów spotkamy się w tym samym miejscu w sercu Jury by podziwiać „Piękno Gór”. Oczywiście po drodze zapraszamy już na kolejną VII edycję Otwartych Dni Wspinania oraz V Memoriał im. Pawła Wyrwy, które odbędą się w maju 2017 roku.

Organizatorzy:

Fundacja Górska ECHO, Portal Górski, Małe Dolomity

Patronat medialny:

N.p.m., Taternik, Góry,

Partnerzy:

Sklep Górski

Nasza różnorodna oferta pozwoli dopasować Ci pokój do swoich oczekiwań

  • Regionalne Piwo

    Regionalne Piwo

    Dla naszych klientów serwujemy na miejscu Jurajskie Piwo Rzemieślniczez Browaru Na Jurze.

  • Sauna i Balia

    Sauna i Balia

    Mają w Skandynawii czy Rosji, używają od ponad dwu tysięcy lat, postanowiliśmy mieć dla Was i my....

  • Vouchery

    Vouchery

    Za czym tęsknimy najbardziej? Jakie prezenty nas cieszą?

 

Odkryj Nasze Usługi

Zastanawiasz się co ciekawego robić na Jurze?

  • Góra Zborów fotograficznie

    Góra Zborów fotograficznie

    Góra Zborów to najlepiej widoczne wzniesienie z naszego tarasu :). Przepięknie się prezentuje...

  • Jurajskie zamki - Bobolice

    Jurajskie zamki - Bobolice

    Jurajski zamek położony w sercu Szlaku Orlich Gniazd. Jeszcze kilka lat temu można było oglądać...

  • Kompleks Małe Dolomity

    Kompleks Małe Dolomity

    W czwartek 07.04.2016 w Hucisku, wsi położonej w malowniczej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej,  w...

 

Poczytaj blogi

Facebook