Dziś zapraszamy na galerię (niestety amatorską) ze zwiedzania Jaskini Głębokiej, która znajduje się na zboczach Góry Zborów, do której na pewno wrócimy czy to w kontekście ścieżki przyrodniczej (jaskinia jest jej częścią) czy samej Góry, która sama w sobie jest atrakcyjnym miejscem na wycieczkę z przepięknymi formami skalnymi i widokami na Jurę, czy choćby w kontekście Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury, gdzie znajdują się m.in. interdyscyplinarna ekspozycja oraz multimedialna sala konferencyjna, w której prezentowane są filmy edukacyjne, organizowane warsztaty i sympozja. Informacje praktyczne na temat regulaminów, cennika czy rezerwacji można uzyskać na stronie - http://podlesice.org.pl.

Pod Centrum Dziedzictwa Przyrodniczego i Kulturowego Jury można z reguły spokojnie zaparkować autem. Pamiętajcie, że Góra Zborów to rezerwat i parkowanie gdzie popadnie nie jest mile widziane. Z parkingu dojście do Jaskini to czas 10 min dla wszędobylskiego dwulatka, 3 minuty marszu dla sześciolatka a dla dorosłego to kilkanaście sekund :). Sama jaskinia w żaden sposób nie stwarza żadnego niebezpieczeństwa dla maluchów, dla dorosłych w jednym momencie tak bo można zawadzić głową o strop, stąd przewodnik zaopatrzy Was w kaski. Dla maluchów warto także zaopatrzyć się w dodatkowy polar czy kurtkę. Po pracach zabezpieczających w 2010 roku, zlikwidowane zostały otwory jaskini w dnie kamieniołomu (który działał tu m. in. w czasie II Wojny Światowej. Pozwoliło to na powolny powrót w jaskini do warunków mikroklimatu sprzed uruchomienia eksploatacji. Ukształtowanie Jaskini Głębokiej sprzyja występowaniu zjawiska pułapki dla zimnego powietrza i wychładzania Komory Południowej aż do jej dna. Nawet w najcieplejszych okresach roku temperatura w tej komorze nie przekracza 8°C. Aby zachęcić (dla niektóry zniechęcić) maluchy do zwiedzania, warto nadmienić, iż jest ona domem dla nietoperzy oraz zamieszkuje ją licznie sieciarz jaskiniowy (Meta menardi) – pająk, którego można zaobserwować zwiedzając jaskinię. W Polsce sieciarz uznawany jest za najbardziej jadowitego pająka. Na szczęście, nie stanowi wielkiego zagrożenia dla ludzi. Gatunek ten osiąga pokaźne rozmiary – odwłok liczy jedynie 1,5 cm długości, ale wraz z odnóżami jego ciało osiąga ponad 5 cm. Jest przesympatyczny :).

 Góra Zborów to także jedno z kultowych miejsc dla wspinaczy. Liczba dróg i form skalnych zadowoli każdego, od adepta do wirtuoza. Dość wspomnieć, iż to właśnie tutaj powstała słynna wśród wspinaczy "Wolna Republika Podlesicka". Stąd w okolicy można napotkać ciekawe sklepy wspinaczkowo - górskie, z których jeden funkcjonuje w naszym Kompleksie. Jeżeli zapomnicie polara, kurtki dla dziecka czy namiotu do spania lub zużyjecie już do cna swoje buty wspinaczkowe zapraszamy na ulicę Skalny Widok 4C (www.sklepgorski.pl) w Hucisku obok Podlesic. Jeżeli dodatkowo chcecie dzieciom zafundować dłuższe zwiedzanie skontaktujcie się z nami. Polecimy odpowiedniego przewodnika.

Zapraszamy na wkrótce na następny odcinek naszego przewodnika, w którym zdradzimy legendę o czarownicach .... :).

Nasza różnorodna oferta pozwoli dopasować Ci pokój do swoich oczekiwań

  • Regionalne Piwo

    Regionalne Piwo

    Dla naszych klientów serwujemy na miejscu Jurajskie Piwo Rzemieślniczez Browaru Na Jurze.

  • Sauna i Balia

    Sauna i Balia

    Mają w Skandynawii czy Rosji, używają od ponad dwu tysięcy lat, postanowiliśmy mieć dla Was i my....

  • Vouchery

    Vouchery

    Za czym tęsknimy najbardziej? Jakie prezenty nas cieszą?

 

Odkryj Nasze Usługi

Zastanawiasz się co ciekawego robić na Jurze?

  • Góra Zborów fotograficznie

    Góra Zborów fotograficznie

    Góra Zborów to najlepiej widoczne wzniesienie z naszego tarasu :). Przepięknie się prezentuje...

  • Jurajskie zamki - Bobolice

    Jurajskie zamki - Bobolice

    Jurajski zamek położony w sercu Szlaku Orlich Gniazd. Jeszcze kilka lat temu można było oglądać...

  • Kompleks Małe Dolomity

    Kompleks Małe Dolomity

    W czwartek 07.04.2016 w Hucisku, wsi położonej w malowniczej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej,  w...

 

Poczytaj blogi

Facebook